Konseptten Prototiplendirmeye Kadar İş Güvenliği Ayakkabıları Nasıl Yapılır?

U-Power

Konseptten Prototiplendirmeye Kadar İş Güvenliği Ayakkabıları Nasıl Yapılır?

Güvenlik ayakkabısı kullanan tüm çalışanlar, tasarım, hafiflik, konfor özellikleri, koruma sınıfına vb. özelliklerine bakarak ihtiyaçlarına en uygun koruyucu ayakkabıyı seçmek isterler.

  • Peki, ama bir iş ayakkabısının arkasında başka neler gizlidir?
  • Model nasıl doğdu?
  • Ve hangi teknolojinin hangi modele uygun olduğu nasıl tespit ediliyor?

Bu yazımızda iş ayakkabılarının nasıl yapıldığına dair tüm sırlarımızı açığa çıkaracağız.

Güvenlik ayakkabılarının hepsi aynı değildir.

U-POWER, İtalya ve Avrupa’da güvenlik ayakkabıları alanında lider olmakla beraber aynı zamanda Kralın tercihi!
Bu sadece bir koruma sınıfının uygunluğu meselesi değil, kullanılan malzeme ve ileri teknolojilerinin gerekliliği ile de ilgili meselesidir. Her seçilen bileşenin belirli bir işlevi vardır ancak aynı bileşenin farklı çeşitleri olabilir. Örneğin çelik, alüminyum veya kompozitten bir burun yapılabilir ve aynı şekilde taban, üst ve perforasyon önleyici sistem de farklı özelliklerde hazırlanabilir. Bununla birlikte, tüm güvenlik ayakkabıları, tasarımdan prototip oluşturmaya, güvenlik gereksinimlerinin doğrulama testlerinden, üretime ve ardından kullanıcılara kadar aynı süreci takip eder.

Bakalım bir iş ayakkabısı nasıl doğuyor!

  1. FİKİR SÜRECİ
  2. TEMEL BİLEŞENLER
  3. İLERİ TEKNOLOJİLER VE GÜVENLİK

FİKİR SÜRECİ


İlk olarak buradan başlayalım: Güvenlik ayakkabıları, temel gereksinimleri belirleyen çok özel düzenlemelerle bir araya getirilen kişisel koruyucu ekipmanlardır.

Bu gereklilikler esastır ve güvenliklerini ve korumalarını belgeleyen doğrulama testlerine tabidir.

Ancak, iş ayakkabıları temel gereksinimlerin ötesinde, malzemelerin özellikleri, iç bileşenleri, bağcık sistemi ve uygulanan her bir teknoloji birbirinden farklıdır.

Güvenlik ayakkabısının tasarımı, dikkatli bir pazar analizi ile tespit edilen ve en tatmin edici ve uygun yanıtı bulmak için Araştırma ve Geliştirme bölümü çalışmaya kullanıcıların ihtiyacından başlar. Ancak, yeni teknolojinin belirli bir alandaki ihtiyacı karşılamak üzere tasarlandığı, bu teknolojinin diğer sektörlerde de yararlı olabileceğinin anlaşılmasına yol açan durumlarda bunun tersi gerçekleşir. Koşmak için yaratılan Infinergy® sistemi bunun somut bir örneğidir ve güvenlik ayakkabısı dünyasında kelimenin tam anlamıyla devrim yaratarak çalışana her adımda %55’in üzerinde daha fazla enerji geri dönüşünü garanti eder.

Infinergy® sistemi güvenlik ayakkabısında ilk olarak Red Lion serisinde uygulandığı an U-Power’ı pazar liderliği konumuna getirdi; Kullanıcıların ihtiyaçlarını sürekli dikkate alması ve ihtiyaçlarına zamanında yanıt vermesi sayesinde, yalnızca İtalya’da değil, tüm Avrupa’da zaman içinde liderliği onaylandı. Bu nedenle, yeni bir güvenlik ayakkabısı serisi tasarlandığında, Ar-Ge sektörü bir ihtiyaca cevap vermeyi amaçlamaktadır. Ultra hafif iş ayakkabıları, strese maruz kalan alanları canlandırabilen veya statik bir pozisyonda uzun saatler boyunca çalışanların konforunu artırabilen ayakkabılar yaratmak için yenilikçi malzemelerin doğduğu yer burasıdır.

İhtiyaca verilen yanıt, istenen sonuç elde edilene kadar projeden, konsepte ve prototipleşmeye dönüştürülür. Prototip, fiili üretime geçmek ve piyasaya dağıtılmak üzere belirlenen güvenlik, konfor ve performans seviyesine ulaşana kadar tekrar tekrar test edilir. Şimdi bir iş ayakkabısının yapıldığı bileşenlerin neler olduğunu görelim.

TEMEL BİLEŞENLER

Günlük ayakkabıları güvenlik ayakkabılarından ayıran temel bileşenler nelerdir?

Ayakkabıyı üç temel parçaya ayırıyoruz:

  • Üst kısım,
  • Alt kısım
  • Ayakkabının içi.

İŞ AYAKKABI ÜST KAPAMA SİSTEMİ VE KORUMALARI:
Ayakkabının üst kısmı, malzeme ve su geçirmezlik, hafiflik ve nefes alabilirlik özelliklerine göre değişebilen sayadan oluşur. Nem ve suya dayanıklılık, koruma sınıfını tanımlayan parametrelerden biridir ve bu nedenle çalışanın güvenliği için esastır. Malzemeler, geleneksel deriden (tam tahıl deri, Pull-up deri, vb.), Nubuk ve süet deriye, naylon, Airnet® gibi daha hafif ve daha nefes alabilen malzemelere kadar önemli ölçüde değişebilir. (- yaz için ideal! -) veya mükemmel su geçirmezlik özelliklerine sahip ve aşınmaya karşı yüksek dirençli hafif bir malzeme olan Putek Plus gibi özel ihtiyaçları karşılayan teknolojik olarak gelişmiş malzemelere veya su geçirmezlik özellikleriyle herkes tarafından bilinen Gore-Tex’e; hatta mikrofiber, süet mikrofiber ve Putek Spider Repet gibi geri dönüştürülmüş ve eko-sürdürülebilir kumaşlar.

Sonuç! Tüm bu materyaller ortak kriterleri karşılamalıdır:
✔ Suya dayanıklılık;
✔ Nefes alabilirlik;
✔ Ağırlık;
✔ Direnç;
✔ Temizlik.

GÜVENLİK AYAKKABILARINDA OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER:
Taban, işçinin güvenliği için en önemli parçalardan biridir çünkü kavrama, stabilitesini garanti eder ve kazayla düşme riskini azaltır. Prensip olarak kompakt poliüretandan (PU) yapılır, ancak ayakkabının yanıt vermesi gereken özelliklere bağlı olarak farklı malzemelerden veya ek olarak da yapılabilir.

Ultra hafif iş ayakkabısı serisi olan Red Leve serisinde, ayakkabının toplam ağırlığını azaltan yeni nesil bir malzeme kullanılıyor. Diğer durumlarda – örneğin kaynakçı veya asfaltçı ayakkabıları için – nitril kauçuk veya sıfır iletimli Vibram, zeminin ısısı yüksek sıcaklıklara ulaştığında bile ayağın normal bir sıcaklıkta olmasını sağlamak için kullanılır. Ya da tam tersi, taban, özellikle soğukta çalışan herkes için ideal olan düşük sıcaklıklara karşı özel bir korumaya (“CI” kısaltmasıyla tanınabilir) sahip olabilir. Oluk da güvenlik ayakkabısının kullanımına göre değişir, bu kullanım ihtiyaçlarına ve kullanıldığı yüzeylere göre değişir: topraklı veya çamurlu, kaygan vb.

Son olarak, Red 360 serisinde kullanılan Shield teknolojisi, duruş stabilitesini artıran ve geliştiren, daha fazla denge sağlayan su geçirmez ve nefes alabilen bir topuk gibi tutuşu artırmak için özel teknolojiler uygulanabilir. Her durumda, taban kaymayı önleyici, aşınmayı önleyici, yağ önleyici ve statik önleyici özellikleri garanti etmelidir.

AIRTOE, ANTİ-PERFORASYON SİSTEMİ, ASTAR, Astar Burun koruyucusu, güvenlik ayakkabısının ayağın ön tarafını herhangi bir kaza sonucu düşmeye karşı koruyan ve yaralanma riskine karşı koruyan bir parçasıdır. Burun koruyucu sıkı sızdırmazlık testlerine tabidir ancak yapıldığı malzeme ayakkabının ağırlığını ve rahatlığını büyük ölçüde değiştirebilir. Örneğin geleneksel çelik burun, alüminyum veya kompozit burundan daha ağırdır, ancak standart güvenlik gereksinimlerinden daha ağır ağırlıklara dayanabilir. Açıkçası, ağır ağırlıkların düşme riski yoksa, – hafiflik ve rahatlık açısından – alüminyum veya kompozit burunlu bir ayakkabı daha uygundur. Ayrıca kompozit metal içermediğinden ve bu nedenle elektriği iletmediği ve metal dedektörleri altında ses çıkarmadığı için havaalanlarındaki güvenlik geçişlerinde bile herkes için idealdir. Korumadan bahsetmişken, delinme önleme sistemi – öngörülen ve yapılan işin türü tarafından gerekli olduğunda – de esastır.

Çivi veya kıymık gibi nesnelerin ayak tabanına ulaşmasını önleyen taban ile iç taban arasına yerleştirilmiş bir iç tabandan oluşur. Yine, folyo çelik veya tekstil olabilir. Ancak çelik sac, metal ve dolayısıyla iletken ve daha ağır olmasının yanı sıra ayak yüzeyinin sadece %85’ini kaplarken, Save & Flex Plus tekstil iç taban söz konusu olduğunda Save & Flex Plus Green ve Save & Save & Flex Air koruması, doğrudan üst kısma dikildiği için ayağın tüm yüzeyinde garanti edilir. Astar ve iç taban çalışan için ne kadar önemli olabilir diye düşünülmemelidir. Çünkü ayağın rahatlığını ve sağlığını garanti ederler. U-Power, iş ayakkabılarında, nemi emen ve dağıtan mikro hücreleri sayesinde yüksek nefes alabilirliği garanti eden WingTex hava tüneli astarını kullanırken, iç taban, ayağın belirli konfor ve sağlık özelliklerine yanıt vermek için modele göre değişir. Deri, EVA, yumuşak karışım, jel, geri dönüştürülmüş ve eko-sürdürülebilir malzemeler gibi farklı malzemelerden yapılabilir veya yorulma önleyici özelliklere sahip olabilirler.

İLERİ TEKNOLOJİLER VE GÜVENLİK

Güvenlik ayakkabılarının temel bileşenlerine, iş ve çalışan konforundan kaynaklanan kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını önlemek amacıyla ayakkabıların performansını iyileştirmeyi amaçlayan ileri teknolojileri ekleyebiliriz.

Çoğu zaman, bu teknolojiler, daha önce bahsettiğimiz ve ayağın hareketi sırasında enerji geri dönüşünü sağlayan Infinergy® sistemi gibi bir uç ile uygulanır.

U-Power iş ayakkabısı serilerinde uygulanan farklı teknolojileri bulabilirsiniz:

RED CARPET: Bacaklardaki yorgunluk hissini, bel ağrılarını, eklem ağrılarını, boyun ağrılarını giderebilir ve kan dolaşımını yeniden aktive ederek strese maruz kalan bölgeleri canlandırır.

RED UP: Statik çalışma koşullarında bile ayağın tüm yüzeyinde %40’ın üzerinde enerji dönüşü sağlayan High Rebound teknolojisi ile duruş ve çalışma performansından kaynaklanan yorgunluk ve bitkinlik hissini azaltır.

Çalışanın konforunu ve güvenliğini artırmak için çok daha fazla önlemlerimiz vardır:

Boa® Fit System gibi hızlı bağlama sistemleri;
Çalışana farklı fırsatlar arasında seçim yapma fırsatı sunan bağcık sistemini -bağcıksız, bağcıklı, Boa® sistemli, çabuk açılan, yakalı ayakkabılar, vb.

Stress out Sistemi, ayağın üst kısmında sürtünmeyi önlemek için tasarlanmış dil;

Putek Artı Üst kısım için kullanılan Hypertex Sistemli kumaş, piyasadaki en iyi kumaştan 950 bin döngüden daha fazla direnerek direnç, dayanıklılık ve aşırı hafifliği garanti eder.

Hypertex sistemine sahip PUTEK, iş ayakkabınızı bir zırh parçasına dönüştürüyor; bu, son derece hafif, suya dayanıklı, nefes alabilen ve Yırtılmaz teknolojiyle son derece esnek.

Görülmemiş direniş!

Sonuç olarak, güvenlik ayakkabılarının temel koruma ve güvenlik gereksinimlerini karşılaması gerekse de, bir ayakkabıyı diğerinden ayıran şeyin kullanılan malzeme ve teknolojilerin kalitesi olduğunu söyleyebiliriz. Güvenlik ve konfor, çalışma sırasında dinginlik sağlayarak daha fazla konsantrasyon ve genel esenlik sağlar.