Güvenlik Ayakkabıları Nasıl Temizlenir ve Korunur?

U-Power

Güvenlik Ayakkabıları Nasıl Temizlenir ve Korunur?

Güvenliğiniz İçin Güvenlik Ayakkabılarınızı Temizlemenin Ne Kadar Önemli Olduğunu Hiç Düşündünüz mü?

Hepimizin bildiği gibi, güvenlik ayakkabıları, meslekleri ve özel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, kişisel koruyucu ekipmana ihtiyaç duyan tüm çalışanların güvenliğini sağlamak için büyük destek sağlamaktadır.

Ancak, birçok çalışan güvenlik ayakkabılarının temizlik ve bakımını görmezden gelir, ama güvenliğiniz için bu konuları dikkate almak önemlidir.

Bu konuda aldığımız sayısız soru, çalışanların güvenlik ayakkabılarını düzgün bir şekilde temizleme ve bakım konusunda ne kadar şüpheleri olduğunu doğrulamaktadır. Bakalım, güvenlik botlarınızı doğru şekilde temizliyor musunuz?

Yenilikçi malzeme ve teknolojilerle üretilen güvenlik ayakkabısı, işçinin yüksek performansını ve ihtiyaç duyduğu güvenliği sağlar. Güvenlik botlarınızı doğru şekilde temizlemek, erken aşınmalarını önler – böylece ürünün ömrünü uzatır – ve verimliliklerini garanti etmenize yardımcı olur.

Temizlikle ilgili çok sayıda soru aldık ve bu hala bazı karışıklıkların olduğu bir konu olduğundan, şüpheleri açıklığa kavuşturmak için bu soruları topladık.

  • İlk olarak, güvenlik ayakkabıları yıkanabilir mi?
  • Güvenlik botlarını temizlemek için bulaşık sabunu kullanabilir misiniz?
  • Çelik burunlu ayakkabıları kurutucuya koyabilir misin?

Güvenlik ayakkabılarının özel korumalarına bağlı olarak -özel temizleme sistemi, üst kısımdaki malzemenin türüne (nubuk veya süet deri, sentetik malzeme)- yıkanabilen bir ayakkabı mı? Lütfen Güvenlik ayakkabılarınızın standart korumasından emin değilseniz, Avrupa Standardına bir göz atın.

Aksi takdirde “Çamaşır makinesi ve kurutucu”; çamaşır makinesinin merkezkaç kuvveti göz önüne alındığında, ayakkabılara zarar verebilecek, -örneğin çatlaklar veya kesikler yaratabilecek- çok güçlü bir çalışma sistemine sahiptir.

Bu nedenle, iş botlarını temizlemenin doğru yolu nedir?

MALZEMEYE GÖRE GÜVENLİK AYAKKABILARININ TEMİZLENMESİ

Güvenlik botlarının tasarımı, kullanılan malzeme göz önüne alındığında stile göre farklıdır. Bu nedenle, üst kısım, örneğin, Red Endüstri & U-Green serimizde olduğu gibi çevre dostu ise veya bir Putek saya ise, bunları temizlemenin doğru yolu ürünün yenisiyle değiştirilmesidir.

Üst malzemeye göre bazı temizlik ipuçlarına bakalım.

DERİ GÜVENLİK AYAKKABILARI
Deri güvenlik ayakkabıları en yaygın güvenlik ayakkabılarından biridir ve derinin nubuk veya süet, Pull-up veya vegan deri olup olmadığı göz önüne alındığında farklılık gösterebilir. Güvenlik ayakkabılarınızı düzgün bir şekilde temizlemek için, çok kuru olduklarından emin olmalısınız ve ardından tüm kirleri temizlemek için bir ayakkabı fırçası kullanmalısınız. Tüm kirleri temizleyene kadar deriyi yumuşak ve temiz bir bezle ovalayarak devam edin. Islak ortamlarda çalışıyorsanız, özellikle kış aylarında güvenlik ayakkabılarınızı düzenli olarak yağlayın.

SÜET GÜVENLİK AYAKKABILARI
Daha önce de söylediğimiz gibi, süet sıradan deriden farklı bir deri türüdür, çünkü tüyümsü bir yüzeye sahiptir ve oldukça hassastır. Bu durumda, sadece çok sert olmayan kauçuk kıllı fırçaların kullanılması tavsiye edilir. İnatçı lekeler için, etkilenen bölgeyi silmek için bir silgi kullanın ve leke kalıcıysa, birkaç damla sirke kullanın ve sünger bezle hafifçe ovalayın.

SENTETİK GÜVENLİK AYAKKABILARI
Yeni nesil güvenlik ayakkabılarında yenilikçi yüksek performanslı malzemeler kullanıldığı için yüzeylerinde sentetik malzemeler kullanılabilinir. Lekeleri ve kirleri gidermek için çok sert kıllara sahip olmayan fırça veya yumuşak bir bez eşliğinde yumuşak sabun ve soğuk suyla temizlenebilir. Temizlendikten sonra, ısı kaynaklarından uzakta (asla güneş altında değil) havada kurumaya bırakın.

Ayakkabılarınızı temizlemek için ne kadar su kullandığınıza dikkat etmeyi unutmayın.

Malzemeyi tekrar tekrar suya batırmak, üst ve taban bileşiğinin kurumasına ve çatlamasına neden olur.

GÜVENLİK AYAKKABILARI VE BOTLARI BAKIMI

Güvenlik ayakkabılarını en iyi şekilde korumak için ayakkabılarınızı serin ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz. İdeal sıcaklığın 25 ° C’yi geçmemesi gerektiğini ve havanın neminin% 70’den fazla olmaması gerektiğini unutmayın.

Aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurun:

  • Solventlerden kaçının; ayakkabılarınızdaki koruyucu filmler için tehlikeli olabilirler.
  • Kurumaya zorlamayın, aksi takdirde çatlaklar oluşturabilirsiniz.
  • Kurumasını önlemek için (özellikle deriden yapılmışsa) onları doğrudan güneş ışığından uzak tutun.

Peki, tabanları temizlemenin en iyi yolu ne olacak?

Ayakkabının tabanında biriken kirin kaymayı önleme kapasitesini nasıl etkileyebileceğini hiç düşündünüz mü?

Güvenlik ayakkabılarınızın, kaygan yüzeyler durumunda kaymamanız için tabanın gerekli tutuşu koruduğundan emin olmak için tüm kir, kir ve çakıl taşlarını çıkarması gerekir.

Kirin bu alanlara yerleşmesini önlemek için bağcıkları sökmeyi, kanca ve halka bağlantı elemanlarını açmayı unutmayın.

Bu günlük önlemler, güvenlik ayakkabılarınızın kullanım süresini artırmakta yardımcı olur.

İş güvenliği ayakkabılarının EN 20344 test metodundaki değerler kapsamında üretildiğini unutmayın!