İş Sağlığı ve İş Güvenliği

"Her şeyin başı sağlık." sözünden yola çıkacak olursak, iş yerinde de hem çalışanların sağlığı, hem de işlerin ideal bir şekilde yürümesi açısından güvenliğin her şeyden önce gelmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Farklı iş alanları farklı çalışma ortamlarını, onlar da doğal olarak farklı riskleri beraberlerinde getireceğinden, işyerinde çalışanlara sağlıklı ve güvenli bir ortam sağlamak, bulundukları sektörden bağımsız olarak her işverenin önde gelen sorumlulukları arasında yer alır. Bu noktada da devreye iş sağlığı ve güvenliği kavramı girmektedir. Bu yazıda, birçok yetişkin insanın zamanının önemli bir bölümünü geçirdiği işyerinde sağlıklı, güvenli ve dolayısıyla ideal olan çalışma şartlarının sağlanması açısından yüksek önem taşıyan iş sağlığı ve güvenliği terimini açacağız.

İş Güvenliği Nedir?

Hemen hemen her çalışma ortamının bir risk barındırdığı söylenebilir. Her ne kadar masa başı bir işte çalışan biriyle bir inşaat işçisinin çalışma şartlarının getirdiği riskler bir olmasa da, çalışanların sağlığı söz konusu olduğunda her risk göz önünde bulundurulmalı, hiçbir şey şansa bırakılmamalıdır. İş güvenliği ve sağlığı kavramının da, bir çalışma ortamında iş yapan insanların, o ortamın getirdiği risklerden korunması amacıyla alınması gereken önlemleri kapsadığını söyleyebiliriz. Maksimum güvenliği ve rahat çalışma şartlarını sağlayacak özel elbiselerden iş güvenliği ayakkabılarına, kullanılan teçhizatların denetlenmesinden çevresel faktörlerin kontrolüne kadar oldukça geniş bir kapsama alanı olan iş sağlığı, iş güvenliği uzmanlarının denetimi altındadır.

İş Güvenliğinin Önemi ve Yapılması Gerekenler

İş güvenliği; önce insan sağlığı, sonra da işletmenin başarısı ve devamlılığı açısından son derece büyük önem taşır. Türkiye’de özellikle iş kazaları hakkında son yıllarda paylaşılan istatistikler düşünüldüğünde ise, iş sağlığı ve güvenliği açısından ne yazık ki daha çok yol alınması gerektiği açıkça görülebilir. Veriler, 2015 yılında 2000’e yakın işçinin hayatını kaybettiğini gösteriyor. Günümüzün imkanları göz önünde bulundurulduğunda, bu sayının çok yüksek olduğu söylenebilir. Dolayısıyla hem iş güvenliği uzmanları ve işverenler, hem de çalışanlar, çalışma ortamlarındaki güvenlik şartlarının maksimum düzeyde olduğundan emin olmalıdırlar. Bunun için de insanlar bilinçlendirilmeli; meslek hastalıklarını ve iş kazalarını minimuma indirecek, çalışma ortamlarını daha sağlıklı ve güvenli yapacak düzenlemeler doğru şekilde yapılmalı, ve periyodik olarak teftiş edilmelidir.

<< Geri