İş Güvenliği Malzemeleri

Yasalar ile zorunlu kılınan iş güvenlik malzemelerinin kullanımı, işçilerin mesai sırasında her an yaşayabilecekleri iş kazalarına karşı önlem almanın en etkili yollarından biridir.

İşçilerin sağlıklı ve güvenli koşullarda çalışmalarına devam etmeleri, bir başka deyişle iş güvenliklerinin sağlanması için, olası iş kazaları veya daha uzun vadede ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar öngörülmeli, buna bağlı olarak gereken iş güvenlik malzemelerinin kullanımı sağlanmalıdır.

Bu yazıda, en sık ihtiyaç duyulan iş güvenliği malzemeleri arasında yer alan baş, yüz, kulak, göz, el ve ayak koruyuculara genel olarak değineceğiz.

Baş Koruyucular

İşçilerin başlarının korunmasını sağlamak için kullanılan iş güvenlik malzemeleriarasında baret, baret üzeri kulak koruyucu ve baret çene bağı gibi koruyucu ekipmanlar bulunuyor.

Baretler hem başa zarar gelmesinin önüne geçen, hem de farklı renklerdeki çeşitleri sayesinde çalışma sahasındaki çalışanların görevlerinin belirlenmesini sağlayan iş güvenlik malzemeleri arasındadır. Baretlerin hem kullanım, hem de saklama koşullarına dikkat etmek gerekir. Özellikle elektriğin olduğu alanlarda çalışan işçilerin, baretlerinde delik olmamasına veya baretlerinin içinde metal bir malzeme bulunmamasına dikkat etmeleri; ekipmanlarını serin ve karanlık yerlerde saklamaları gerekir.

Göz ve Yüz Koruyucular

İş kıyafeti ve iş ayakkabısı giydikten sonra geriye kalan, vücudun en hassas bölgeleri arasında bulunan yüz ve özellikle de gözlerdir. Alev, yüksek sıcaklık, radyasyon, kimyasal sıvıların sıçraması gibi işyerlerinde karşılaşılabilen, yüze ve gözlere zarar verebilecek unsurlara karşı koruyucu maske, sis maskesi, gözlük gibi iş güvenlik malzemeleri kullanılmalıdır.

Kulak Koruyucular

İşçiler, geçici veya kalıcı işitme kaybına neden olabilen yüksek ses ve gürültüye karşı da korunmalıdır. Gürültüye maruz kalınabilecek ortamlarda kulak sağlığı için önlem almak amacıyla kulaklık veya akustik baret kullanılabilir.

El ve Ayak Koruyucular

Elektrik akımına kapılmak, yüksek veya düşük ısıya maruz kalmak, olası darbeler, kimyasallar ile temas gibi işçilerin karşılaşabileceği ve sağlıklarını olumsuz etkileyebilecek durumlara karşı el ve ayakların iş güvenlik ekipmanları ile korunması büyük önem taşır. Bunlara ek olarak ıslak ve kaygan zeminlerde yürümeyi gerektiren durumlarda da rahat hareket etme imkânı sağlayan tabanlara sahip ayakkabılar kullanılması önemlidir.

İşçilerin olası iş kazalarından korunmaları veya kazaları minimum zarar ile atlatmaları için, tüm işletmelerde ilgili yasa ve yönetmeliğe uygun olarak iş güvenlik malzemelerinin kullanımının sağlanması şarttır. İş güvenlik elbiseleri; baş, göz, yüz, kulak, el ve ayak koruyucuları gibi ekipmanlar ile desteklenirse, işçiler için daha güvenli bir ortam oluşturulabilir.

<< Geri